Zaproszenie na wystawę

Zaproszenie na wystawę

?Chojnice między wojnami. Życie codzienne i niecodzienne?  ? to tytuł wystawy przygotowanej przez Krzysztofa Syngierskiego. Ekspozycja jest pewnego rodzaju reportażem z przeszłości, w którym stare fotografie i relacje dziennikarzy układają się w opowieść o szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa, jakim niewątpliwie było dwudziestolecie międzywojenne. Wystawa ukazuje jak i gdzie wypoczywali oraz jaki sporty uprawiali ówcześni mieszkańcy Chojnic. Opisuje także życie towarzyskie eli...

Strzały na dworcu w Chojnicach - 1.09.1939 r.

Strzały na dworcu w Chojnicach - 1.09.1939 r.

Na dworzec w Chojnicach rankiem 1 września 1939 roku wjeżdża pociąg z Niemiec. Z jego okien padają strzały, wyskakują dywersanci z grupy Langa. Fragment pochodzi z filmu "Złoty Pociąg" Reżyseria B. Poręba. 1986 r. Nie ma nic wspólnego z sytuacją z września 1939 r. i stanowi scenę na potrzeby filmu.

Inscenizacja szarży pod Krojantami

Inscenizacja szarży pod Krojantami

Na początku września ma miejsce inscenizacja szarży pod Krojantami. Przezentowana pochodzi z 2010 r. Na polu bitwy pojawiąja się  czołgi francuskie, taczanka czy też polskie wozy bojowe wz.34. a także musztra szwadronu z ok. 150 jeźdźcami orazwspółdziałanie ułanów z innymi pododdziałami.

Wrześniowa rocznica - oddajemy hołd poległym

Wrześniowa rocznica - oddajemy hołd poległym

1 września to szczególna rocznica w najnowszej historii Polski. W 1939 r. Polska stanęła w obliczu hitlerowskiego najeźdźcy. Corocznie władze samorządowe, stowarzyszenia i organizacje oddają hołd poległym za Ojczyznę.