chojny.jpg

Warto cofnąć się o kilkanaście lat wstecz i przenieść się w czasy młodości, a pokolenie lat 80 ? tych zapoznać z muzyką ich rodziców, tym bardziej, iż zespół ?Chojny? był przez długie lata rywalizacją dla zespołów zawodowych, a co najważniejsze - nigdy nie zawiódł.

Chojniczanie, a zwłaszcza ci urodzeni na początku lat pięćdziesiątych zapewne mają w pamięci zespół, przy którym nieraz przyszło im się bawić, tym bardziej, iż kapela ta wpisała się na trwale w historię Chojnic i była niejako sztandarową wizytówką naszego miasta.

pierwszy.jpg

?Chojny? w pierwszym składzie. Od lewej: Feliks Wałdoch, Janusz Marianowski (Max), Gerard Studziński (Kasia), Roman Fiksa (Smutny) Krystyna Czupa, Henryk Czupa, Mieczysław Bączkowski (Mucha).

Zespół ten to swojego czasu słynne ?Chojny?. Powstał przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Chojnicach, co zawsze akcentował i podkreślał. Założycielem był nieżyjący już Kazimierz Pawelczyk. Opiekunem zespołu był były dyrektor szpitala dr Augustyn Witkowski. Od początku z zespołem i bez przerwy związany był nieodżałowany dr J. Bruski. Wspaniały gawędziarz kaszubski w przerwach bawił publiczność opowiadając dowcipy. Robił to na tyle dobrze, iż publiczność ze śmiechu dosłownie płakała.

maska.jpg

Sztum. 1976 lub 1977 r. Stoją od lewej: Marian Marianowski (trąbka), Feliks Wałdoch (organy, vocal), Henryk Czupa (gitara solowa, vocal) Kazimierz Pawelczyk (gitara basowa, vocal) Siedzą od lewej: Gerard Studziński (perkusja), dr Józef Bruski (gawędy kaszubskie).

Poziom artystyczny jaki reprezentował zespół szybko został zauważony i doceniony poza granicami kraju. W Polsce zdobył wiele nagród i wyróżnień. W Polanicy Zdroju zespół przez długie lata występował na Festiwalu Służby Zdrowia, zawsze lokując się w czołówce. Sukcesy odnoszone i rozgłos nie umknął uwadze Telewizji Polskiej. Gościnnie występowali w programach m.in. ?Ekran Młodych?, ?Telewizja Katowice?.

chojny 2.jpg

Andrzej Lemańczyk wspomina: ?Jeszcze przed przebudową klubu chodziłem w soboty na dancingi a w niedzielę na tzw. ?Fivy?. Podstawowy skład zespołu stanowili: Feliks Wałdoch, Kazimierz Pawelczyk, Henryk Czupa i Gerard Studziński. W 1970 r. dołączyli: Marian Marianowski, Roman Fiksa i Krystyna Czupa. Zespół nigdy nie zmienił swojego lokum, zawsze był nim klub ?Medyk?.

perkuska.jpg

Perkusista z Bydgoszczy, który zawitał do Chojnic w latach 70 związując się z ?Chojnami? aż do zmiany lokum w restauracji ?Piast?.

Do restauracji ?Piast? poszedł grać Pawelczyk i Studziński, a do zespołu dołączył Zenon Nowak, który po jakimś czasie również poszedł grać do ?Piasta?. Zmienił go Zygmunt Kłos.

gitara.jpg

Pierwszy skład: Feliks Wałdoch ? organy, Kazimierz Pawelczyk ? gitara bas, vocal, Henryk Czupa ? gitara solowa, vocal.

W zespole znowu nastąpiły roszady. Odeszli: Marianowski, Fiksa, Baczkowski, Krystyna Czupa, a dołączyli Krzysztof Korczak, Włodzimierz Ossowski, Jolanta Hilomer, Jadwiga ? obecnie Skwierawska. W tym czasie istniał w klubie drugi zespół rockowy uzupełniony częściowo muzykami ?Chojny? w składzie: Zdzisław Kallas, Maciej Ziółkowski, Feliks Wałdoch, Zygmunt Kłos.

Zespół miał w tym czasie niebywale powodzenie, że w niedzielę na ?Five? przed godziną 17 brakowało biletów wstępu. W styczniu1973 r. Kłosa na perkusji zastąpił Andrzej Steliga i dołączyła wspaniała wokalistka Danuta Feder. W tym składzie zespół dotrwał do końca swego istnienia.      

chojny 3.jpg

Śmierć dr Bruskiego, a następnie dr Witkowskiego położyła kres działalności obu zespołów. Z podstawowego składu nie żyją Czupa, Pawelczyk, Wałdoch (zmarł 20.12.2015.) i Studziński . Od 1975 r. nie mieszka w Chojnicach Marianowski, Fiksa z żoną, Feder i Kallas mieszkają w Niemczech.

grob.jpg

Ziółkowski i Nowak wycofali się z czynnego grania. Korczak gra na akordeonie w zespole ?Kaszuby?. Ossowski udziela się na organach, ale tylko dla siebie. Czynnie grającym muzykiem był Andrzej Steliga, który grał po Polsce koncerty z grupami country. (Zmarł 1.02. 2017 r.). Poza Pawelczykiem i Czupą nie żyje również Zygmunt Kłos, który wyjechał do Niemiec, najmłodszy z muzyków, którzy przewinęli się przez ?Chojny?.

(red). fot. ze zb. prywatnych i A. Bramańskiego.