Przy pomniku 1 Batalionu Strzelców przy ul. Świętopełka  w Chojnicach, co roku odbywa się niezwykła uroczystość. Potomkowie jednego z żołnierzy 1 BS , kpr. Rudolfa Kuldanka składają kwiaty i zapalają znicze ku czci obrońców Chojnic z 1939 r. Nie jest to bynajmniej pierwsze takie spotkanie.
 
- Kontynuujemy je od 14 lat - opowiada Dariusz Kuldanek, najstarszy wnuk Rudolfa. - Przyjeżdżamy z różnych stron Polski, by pielęgnować pamięć o dziadku i jego towarzyszach broni. Staramy się tę wiedze przekazywać młodszym pokoleniom.
 

                                                                              Kpr. Rudolf Kuldanek

Istotnie, pod pomnikiem stanęły trzy generacje rodu Kuldanków, począwszy do najstarszego Tadeusza - syna Rudolfa po najmłodszych. Część rodziny osiadła w podwarszawskim Milanówku, inni dojeżdżają z Trójmiasta, ale są i miejscowi potomkowie, żyjący obecnie w Lichnowach.

Wspólnie podkreślają, ze żołnierzom 1 Batalionu Strzelców należy się taka sama pamięć i chwała, jak 18 Pułkowi Ułanów, który zasłynął krojancką szarżą. W rodzinie Kuldanek kultywuje się tradycje patriotyczne i zamiłowanie do munduru. Potomkowie Rudolfa - łącznika batalionu ze sztabem w Toruniu - byli bądź są żołnierzami, policjantami, strażakami.

Na spotkania przyjeżdżają w jednolitych strojach, gdzie wyeksponowane są emblematy 1 BS. Od kwietnia br. są założycielami Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej w Milanówku. Miejsce ich spotkań w Chojnicach jest nieprzypadkowe i symboliczne.

To na obecnej ul. Świętopełka znajdowały się koszary 1 Batalionu Strzelców. (zobacz artykuł). Pomnik, pod którym spotkaliśmy rodzinę Kuldanków upamiętnia to miejsce od 1984 roku. Wówczas ZK-P zainicjowało upamiętnienie tego miejsca, zamawiając pomnik z emblematami 1 BS i Batalionu Obrony Narodowej "Czersk" , wedle projektu Norberta Jażdżewskiego.

Od kilkunastu lat członkowie rodziny Kuldanków w każdy pierwszy weekend września odwiedzają to miejsce a także inne, nierozerwalnie związane z walkami 1 BS. - Skoro w całej Polsce odbywają się historyczne widowiskowe rekonstrukcje, warto też w taki sposób przypomnieć bohaterskie walki w samych Chojnicach - proponują potomkowie Rudolfa Kuldanka.

5 września 2015 r. w Chojnicach odbyła się niezwykła uroczystość przekazania repliki sztandaru I Batalionu Strzelców ? obrońców ziemi chojnickiej. To efekt starań Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej. Docelowo replika ma trafić do londyńskiego muzeum w zamian za oryginalny sztandar.

Oprac (ro), red.