Grzegorz Wirkus

"Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu" Mikołaj Gogol

Grzegorz Wirkus ? założyciel i Prezes Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych ?Familia? w Chojnicach. Celem działalności Stowarzyszenia jest promowanie rodzinnych form opiekizastępczej i wdrażanie w życie postanowień Konwencji ONZ o Prawach Dziecka, a w szczególności prawa dziecka do wychowania w rodzinie własnej, a jeżeli nie jest to możliwe, to w rodzinie adopcyjnej lub zastępczej.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rodzina zastępcza to taka rodzina, która zapewnia opiekę i wychowanie dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Dlatego też Stowarzyszenie ?Familia?, którym kieruje - podejmuje działania mające na celu promocję i wsparcie zastępczego środowiska rodzinnego. Inicjator wielu akcji, takich jak letnie spływy kajakowe, festyny, wycieczki, licytacje z których dochód przeznaczony jest na wsparcie działalności i członków Stowarzyszenia,  spotkania świąteczno - noworoczne dla członków oraz niezrzeszonych rodzin adopcyjnych i zastępczych.Współpracuje z podobnymi Stowarzyszeniami z miast sąsiednich.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bliskie są mu także sprawy mieszkańców miasta. W jesiennych wyborach samorządowych w 2010 r. zdobył największą ilość głosów z listy PO w okręgu wyborczym nr 1. Jako radny Rady Miejskiej w Chojnicach kieruje pracą Komisji Społecznej. Był dyrektorem biura poselskiego posła na Sejm RP ? Leszka Redzimskiego.   

W obiektywie ...

Grzegorz, bo tak o nim mówią znajomi, od lat działa społecznie i uczestniczy w życiu miasta i Stowarzyszenia. Obecnie jako radny RM uważa, iż może zrobić jeszcze więcej na rzecz lokalnej społeczności. Po dwuletnich staraniach w 2014 r. ziścił swój pomysł Karty Rodzin Wielodzietnych.

Tańsze lub bezpłatne bilety na wydarzenia kulturalne, do kina cyfrowego, Parku Wodnego i na komunikację miejską ? to przywileje posiadania Chojnickiej Karty Rodzin Wielodzietnych.

 

karta.jpg

 Prace nad jej wprowadzeniem trwały blisko 2 lata. - To nagroda za trud wychowania troje lub więcej dzieci a nie zapomoga - wyjaśnia pomysłodawca radny Grzegorz Wirkus. - Jej wdrożenie było kolejnym elementem polityki społecznej miasta na rzecz rodzin wielodzietnych.