Tradycje chojnickiego browarnictwa sięgają bowiem XV wieku i z męskiego przynajmniej punktu widzenia, są to tradycje chlubne. Miało miasto na przestrzeni wieków wielu znakomitych piwowarów.

Jednym z nich był browar należący do rodziny Six. Obiekt wybudowany został w 1880 roku i funkcjonował do 1945 r. Był wówczas jednym z trzech największych chojnickich browarów i miał napęd parowy. Po zakończeniu wojny browar funkcjonował do 1950 roku jako Browar Państwowy.       

SIX.jpg

Zachowana firmowa skrzynka wraz z butelkami browaru Six w Chojnicach. 

Założyciel browaru w Chojnicach - Alexander Six, ukończył naukę zawodu browarnika w Królewcu i tam też otrzymał uprawnienia do warzenia piwa. Kontynuatorem był ich ojciec Heinz Six, który ukończył w Chojnicach szkole podstawową, a następnie kontynuował naukę w Gimnazjum Handlowym w Chojnicach Od 01.08.1939 odbywał praktyczną naukę zawodu w Banku Ludowym (Volksbank). Rodzina Six opuściła Chojnice 27.01.1945 zabierając na firmowej ciężarówce cześć dobytku. Dotarli pod Berlin, tam  ?dogoniła? ich Armia Czerwona. Ciężarówka i większość ich dobytku przepadła.

Dzięki portalowi historia Chojnic -  w dniach 30.10.2013 ? 01.11.2013 r. doszło do spotkania w Chojnicach z wnukami ostatniego właściciela browaru Six przy ul. Angowickiej 26. Wówczas to w naszym mieście gościli: Andrea Six - Fabris (ur.1966) i Uwe Six (ur.1962) z Ratyzbony (Regensburg ? Niemcy). W wizycie towarzyszyli członkowie rodziny matki ? Dora Krusche, wdowa po ewangelickim biskupie Hamburga i jej brat Roland Binder

Goście zwiedzili miasto i pozostałości po dawnym browarze dzięki uprzejmości pp. Resler. Nie kryli wzruszenia odwiedzając miejsca, kiedyś należące do ich rodziny. Obecni byli w chojnickim muzeum a także gościli w ratuszu. Przewodnikiem i tłumaczem był Rajmund Matthes, lokalny historyk i regionalista, autor kilkunastu opracowań z historii naszego miasta.

Oprac. (red) zdjęcia z archiwum rodziny Six. 

Wizyta w Chojnicach

Potomkowie rodziny Six z wizytą w Chojnicach. Goście odwiedzili miejsca związane z historią ich rodziny, zwiedzili miasto ...

Z rodzinnego archiwum rodziny Six.

Nie zachowało się dużo zdjęć z pobytu w Chojnicach, nie mniej te opublikowane stanowią część historii naszego miasta.

Pierwsze przedstawia uczniów niemieckiej szkoły, drugie i trzecie wykonane są po zakończeniu wojny i prawdopodobnie "zasiliły" rodzinne archiwum, kiedy już rodziny Six w Chojnicach nie było.

Być może były wtedy swoistą pamiątką z naszego miasta, bo rodzina Six związana była z Chojnicami przez 65 lat i nadal, chociaż sentymentalnie jest związana.