Przed kościołem św. Ducha w Chojnicach.

Wczoraj ruszyli w podróż dookoła Polski dwaj członkowie tut. Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej. Są to druhowie Machel i Dończyk. Zamierzają oni pieszo obejść całą Polskę, nie korzystając z żadnych środków lokomocji.

Żegnani serdecznie przez tut. starostę, prezesa okręgowego ks. Borzyszkowskiego, oraz prezesa Stowarzyszenia p.Behlkiego, skierowali się globtroterzy w stronę Więcborka. Dalsza marszruta prowadzi przez Poznań, Częstochowę, Katowice, Kraków i Przemyśl do Lwowa, a następnie wzdłuż kresów wschodnich z powrotem do Chojnic.

Pawłowo, dnia 4 sierpnia 1930 r.

Nominacje w policji

Podkomisarz PP pan Sapecki komendant powiatowy w Chojnicach mianowany został  komisarzem na temże stanowisku. Pan komisarz Sapecki korzysta obecnie z 6 tygodniowego urlopu wypoczynkowego.. Zastępuje go starszy przodownik panMigawski. Urzędnik policji śledczej pan Kościelniak otrzymał nominację na starszego posterunkowego.

Przeniesienia

Posterunkowy PP miejscowego posterunku p. Gapa Leszczyński przeniesieni zostali do posterunku PP Brzeźno w powiecie chojnickim. Obaj posterunkowi jako młodzi policjanci zyskali sobie ogólne uznanie pod względem służbowym.

Nowy adres

Biura Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego mieszczą się obecnie w domu Rynek nr 2 tuż obok Magistratu, gdzie dotąd mieścił się skład pana Wojciechowskiego.

Chojnice, dnia 23 lipca 1930 r.

Ofiara kąpieli

Widok na ołtarz kościoła gimnazjalnego przed zniszczeniem przez hitlerowskiego okupanta.

Ubiegłej niedzieli nielitościwe fale jeziora Karsińskiego, które jest przedłużeniem Jeziora Charzykowskiego, pochłonęły życie młodzieńca liczącego 20 lat, śp. Juliusza Gazińskiego, syna posterunkowego P.P. w Chojnicach. Tragicznie zmarły udał się w niedzielę w towarzystwie p.Masłocha i jego dwóch córek na wycieczkę do Swornegac. Podczas kąpieli śp. Gaziński idąc w głąb jeziora będąc około 20 metrów od brzegu, zniknął nagle pod wodą i kiedy po chwili nie pokazał się na powierzchni, świadkowie zajścia rozpoczęli poszukiwania oraz sprowadzili pomoc. Po godzinnych poszukiwaniach wydobył zwłoki śp. Gazińskiego pewien praktykant leśniczy za pomocą nurkowania. Powodem utonięcia był prawdopodobnie udar serca, na co wskazywałby fakt, że śp. Gaziński nie został ani raz wyrzucony na powierzchnię. Zwłoki przewieziono w poniedziałek rano do Chojnic i złożono w kostnicy Zakładu św. Boromeusza.

?Dziennik Pomorski?  Nr 187. 16.08. 1932 r.        

Wstrząsająca katastrofa samochodowa

Szokujące wrażenie wywarła w swych skutkach katastrofa samochodowa, która  wydarzyła się w sobotę o godzinie 17:15 na szosie Bytowskiej tuż przy Karolewie. Samochód osobowy drogerzysty p. Żaka jechał w kierunku Charzykowa. W samochodzie jechała żona p. Żaka, jej dwoje dzieci, synek i córeczka, oraz lekarz wojskowy p. dr Borecki. Tuż przy Karolowie pękł resor, skutkiem czego samochód potoczył się po szosie,

Przysięga w I BS w Chojnicach. ok 1937 r.

uderzając tylnem kołem w kamień, a następnie przednim o drzewo. Skutki uderzenia były katastrofalne. Pani Natalia Żakowa (lat 44. z d. Szwoch) została wyrzucona z auta rozbijając sobie głowę o drzewo tak niebezpiecznie, że przewieziona natychmiast do szpitala, po kilku minutach zmarła. 4 ? letnia córeczka Irenka odniosła również bardzo ciężkie obrażenia, skutkiem których zmarła w sobotę o godzinie 23 ? ciej. Synek zaś rozbił głową szybę samochodową, kalecząc się na twarzy i lewej ręce. Lekarz wojskowy p. Borecki został wyrzucony z auta nie odniósł jednak żadnych obrażeń. Tak samo szofer wyszedł z wypadku tylko z lekką kontuzją. Samochód został zupełnie rozbity. W/w wypadek miał miejsce 20.08. 1932 r.         

Charzykowo podłączone do sieci

W interesie zwiedzających Charzykowo donosimy, iż nareszcie zostało letnisko Charzykowo podłączone do sieci telefonicznej, czem usunięto dotkliwy brak połączenia z miastem. Połączenie następuje na zawołanie ?Klub Żeglarski Charzykowo? (Bez podania numeru)

?Dziennik Pomorski? Nr 192. 22.08.1932 r.

Dostał pomieszania zmysłów

Widok na miasto od strony jeziora Zakonnego.

W niedzielę zachorował ciężko na umyśle Jan Piepiórka służący u gospodarza p. Róźkana placu Piastowskim. Nieszczęśliwego, który liczy 36 lat odstawiono wczoraj do celi, skąd prawdopodobnie dziś zostanie odwieziony do Kocborowa. Piepiórka dostawszy pomieszania zmysłów począł się awanturować, stając się niebezpiecznym dla otoczenia.

?Dziennik Pomorski? Nr 192. 22.08.1932 r.

Za nieprzestrzeganie przepisów

W czwartek stawał przed Sądem Grodzkim w Chojnicach były odpowiedzialny redaktor wydawca ?Gazety Chojnickiej? p. Stefan Grygiel, oskarżony o to, że w numerze swojej gazety nie umieścił nazwiska i miejsca zamieszkania wydawcy, za co ukarano p. Grygiela grzywną 5 zł.

Ceny targowe

Masło 1, 60 ? 1, 70, jajka 1, 20 ? 1, 30, wieprzowina 0, 80 gr., cielęcina 0, 80 gr.,wołowina 70 ? 80 gr., skopowina 0, 80 gr., płotka 20 ? 35 gr., okonek 30 ? 70 gr., szczupak 70 gr., liny 70 ? 80 gr., jabłka 30 gr., gruszka 60 ? 80 gr., śliwki 30 ? 40 gr., pomidory 30 ? 49 gr., pszenica 11 zł., żyto ? 7 ? 7.25, owies 6 zł, siano 3 zł, torf 8- 10 zł, prosiaki 25 ? 30 zł. Gęsi żywe ? 5 zł.

Pomnik upamiętniający krola Sobieskiego. Został zniszczony przez okupanta w 1939 r.

?Dziennik Pomorski? Nr 200. 31.08. 1932 r.

Oprac. (red) Fot. archiwum